Kuyruklu Yıldız, Güneş’e Dalış Yaparken Görüntülendi (Video)

Tıpkı yıldızların, gezegenlerin ve hatta galaksilerin farklı türleri olduğu gibi kuyruklu yıldızların da farklı türleri bulunuyor. Yörüngesi Güneş’in yalnızca birkaç bin kilometre yakınında bulunan kuyruklu yıldızlara ‘sungrazer kuyruklu yıldız’ deniyor. 

Sungrazer kuyruklu yıldızlar nadir olmasalar da çok nadiren görüntülenirler ve bugün, Güneş’e doğru intihar dalışı gerçekleştirenlerden biri tespit edilebildi. Elimizdeki görüntüler fazlasıyla sınırlı olsa da bir kuyruklu yıldızın son dalışını görmek için yeterli.

Bir kuyruklu yıldızın Güneş’e doğru dalışını gösteren video

ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (NRL) ve NASA’nın Güneş ve Helyosferik Gözlemevi tarafından elde edilen görüntüler, adı bulunmayan bir sungrazer kuyruklu yıldızı Güneş’e doğru ilerlerken kaydetmeyi başardı. 

Kuyruklu yıldızın yörüngesine dair yapılan hesaplamalar, Güneş’e 1,4 milyon kilometre uzaklıktan geçeceğini öngörüyordu. NRL’den Karl Battams’a göre böylesine küçük bir kuyruklu yıldızın, Güneş’e bu kadar yakın mesafeden geçerken varlığını sürdürmesi pek de mümkün değil.

Görüntülenen sungrazer kuyruklu yıldızın tespit edildikten sonraki akıbeti şu an için bilinmiyor. Ancak Battams’a göre söz konusu kuyruklu yıldız, bıraktığı kuyruğa göre görkemli bir kuyruklu yıldız olmanın aksine küçük bir kuyruğa sahip, nispeten kayalık bir göktaşı gibi görünüyor. Battam, böyle bir yapının bulunduğu mesafedeki Güneş radyasyonuna dayanmasının mümkün olmadığını belirtiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.