VPN servislerine erişim engellendi!

Bildiğiniz üzere internet ortamında belli içeriklere mahkeme kararınca erişim engeli bulunmaktadır. Bu erişim engelini aşmanın bir yolu olan VPN servisleri sizi farklı ülkelerde/ bölgelerde göstererek, erişim engeli olan sitelere girmenizi sağlıyor. Bu sebeple son alınan karar, internet sitelerinin aksine doğrudan VPN servislerine yönelik.

Benzer bir olayı geçtiğimiz yıllarda yaşamıştık. Yaşananları kısaca hatırlamak gerekirse, 5651 sayılı kanunun 6’ncı maddesinin 1’inci fıkrasının Ç bendine dayanarak bazı VPN servislerinin kapatılması için karar alındı.

O dönemde paylaşılan haberlerde Tor Project, VPN Master, TunnelBear, VyprVPN, Hotspot Shield VPN, Psiphon, IPVanish VPN, Zenmate VPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN ve Zero VPN’in erişime engellendiği iddia ediliyordu.

VPN servislerine erişim yasaklandı mı?

Geçtiğimiz günlerde alınan yeni bir karar ile yine 5651 sayılı kanunun ‘ç’ bendikapsamında, 2016’da yaşanan olay ile benzer bir şekilde 20’den fazla VPN servisine erişim engellenmişti. Bu VPN servislerinin yanı sıra kullanıcılara şifrelenmiş elektronik posta hizmeti sunan ProtonMail’de erişime engellendi.

Alınan karar ProtonMail’in resmi Twitter hesabı üzerinden duyuruldu.

VPN’in engellenmesi ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Zira, bu servisler sadece bireysel kullanıcılar tarafından yasaklı sitelere erişim için kullanılmıyor. Banka gibi kurumlarında güvenlik için kullandığı VPN, temel anlamda internete başka bir IP adresi üzerinden şifrelenmiş bir şekilde bağlanılmasını sağlıyor.

Belirtilen servislerin büyük bir kısmına ülkemizden erişilemediğini, ancak bu iddialar için resmi kurumlardan henüz açıklama gelmediğini de sizlere hatırlatmak istiyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.