“OK Google, bankayı ara” dönemi başlıyor

Yapay zeka şirketi Cbot, 2018’in son aylarında Türkçe dil desteği eklenen Google Asistan üzerinden çalışacak ilk bankacılık uygulamasını geliştirdi.

2016 yılında lanse edilen ve 2018 sonunda Türkçe dil desteği gelen Google Asistan üzerinde ne gibi kullanım alanlarının oluşturulacağı merak ediliyordu. Google Asistan’ın ülkemizdeki ilk uygulaması ise Cbot tarafından geliştirildi.

Bu uygulamanın kullanıma açılmasıyla birlikte bankacılık alanında Google Asistan ile konuşarak anında bilgi alabileceğiz. Cbot, Türkçe konusunda çok gelişmiş bir NLP (Doğal Dil İşleme) teknolojisine sahip. Bu teknolojiyi uzun süreli bir Ar-Ge yatırımı yaparak geliştirdi ve birçok farklı sektördeki müşterilerine ürün ve çözümler sunuyor.

Google Asistan Bankacılık Uygulaması da bu Türkçe NLP altyapısı ile geliştirildi. Teknolojinin Türkçe’deki doğruluk seviyesi yüksek olduğu için bankacılık sorularına çok yüksek oranda doğru yanıt sağlayabiliyor. Bu uygulamanın sağlıklı yürütülebilmesi ve müşteriye iyi bir bankacılık deneyimi yaşatabilmesi için NLP teknolojisinin Türkçe özelinde gelişmiş olması çok kritik önem taşıyor. Cbot sahip olduğu bu teknolojiyle Google Asistan’ın Türkçe olarak daha iyi bir deneyim sunmasını sağlıyor.

Cbot Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş proje süreciyle ilgili, “Google Asistan Bankacılık Uygulaması projesi için, önce Google ile partnerlik sürecimizi tamamladık. Sonra işbirliği yaptığımız İş Bankası ile bu çalışmanın kapsamını belirledik. Sonra da bankacılık uygulamasını bu alandaki müşteri sorularını yanıtlayan bir FAQ asistanı olarak tanımlayarak geliştirme çalışmalarını tamamladık” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.