Mars yüzeyi hakkında yenil bilgiler toplandı!

Mars yüzeyi hakkında yeni bir fotoğraf NASA tarafından yayınladı. MRO uzay aracı tarafından çekilen fotoğrafta, Mars yüzeyi üzerindeki kayalar ve kum tepeleri net bir şekilde görülüyor.

 Mars yüzeyi şaşırtmaya devam ediyorMars Keşif Yörünge Aracı (MRO), kısa bir süre önce Mars’ın kuzey bölgesinde büyüleyici fotoğraflar çekti. Görüntüler 74.94 derece kuzey enleminde ve 279.34 derece doğu boylamında 320 km uzaklıktan elde edildi. Gümüş bir yüzeyde koyu çizgilerin ve kum tepelerinin görüldüğü fotoğraf, ‘donma kabarması’ denilen bir fenomeni işaret ediyor.

Donma kabarması ile çözünme ve tekrar tekrar donma ile kayalar yüzeye gelebiliyor. Böylelikle fotoğrafta görüldüğü gibi kayalı yapı oluşabiliyor.

Araştırmacılar fotoğrafların uzaktan çekilmiş olduğunu, Mars yüzeyindeki bu kısmın muhtemelen inişli çıkışlı minik tepelere neden olduğunu belirtiyor. Mars hakkında öğrenme çalışmaları gerek yörüngede gerekse yüzeyinde devam ediyor. Bu çalışmalar kolonileşme projeleri için kritik bir öneme sahip.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.