Brute Force nedir? korunmak için ne yapılmalıdır.

Türkçesi Kaba Kuvvet, Zorlamak anlamlarına gelir. Brute force bir sistem şifresini deneme yanılma yoluyla kırmaya çalışmaktır.

En son çare Hack yapan arkadaşların başvurduğu veya boş zamanı olanların sıklıkla yaptığı birşeydir. Etkisi ve tepkisi; eğer şifreniz düzgün bir şifre değilse Örneğin 123654 veya asd123 tarzında el alışkanlığı yapmış şifreler kullanıyorsanız bu gün olmasada yarın belki bir tane Hacker pat diye şifrenizi bulabilir ve sisteminize sızabilir. O Nedenle olayı abartmadan ( karmaşık otomatik şifre üretip ) klasik şekilde güvenli ve mümkünse birazcık uzun bir şifre belirliyoruz.

Genel itibari ile Brute force işlemi localde hızlı olmasına karşın web üzerinde sunucunun yanıtına göre hareket edildiği için yorucu bir iştir. Zaten piyasadaki brute force yapanların wordlistlerinde belirli şifreler mevcuttur. (Web Brute için)

Bunlar kolay bulunabilir ve kolay kullanılabilir şifrelerdir.

Kullanıcı adları standarttır ( admin)

Şimdi yeni bir wordpress site kurdunuz kullanıcı adınız admin ve şifrenizi de sonra değiştiririm şimdilik 123456 olsun gibi bir düşünce yapmayınız. çünkü bir web sayfasının google de indexlenmesi ortalama 2 gün içinde tamamlanır. Hackerlar googlenin verdiği sonuçlardan bir wordpress site listesi oluşturur. Sonra bunlara klasik ve basit brute force denerler. Elle değil tabikide bir kaç ufak yazılım sayesinde herşey oluverir. işin cafcaflı kıamı ise bundan sonra.. size zarar vermeleri bir yana, sizinle aynı sunucuda barınan herkes tehdit altına girer.. sunucuyu bypass edip diğer tüm sitelerin bilgilerini ele geçirebilir, hatta daha aklınızın almayacağı uzunlukta bir hek zincirini başlatmış olabilirsiniz.
Kısa ve öz olarak şifrenizi zor bir şifre giriniz. 32 haneli veya md5 formatında girersenizş şifrenizi kıramazlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.